Kolik stojí kořenová čistička

Kořenová čistička cena investice a provozu

investiční náklady

U kořenových čistíren jsou investiční náklady většinou vyšší než u klasických aktivačních čistíren, což je dáno zejména větší velikostí čistírny a potřebným množstvím filtračního materiálu (štěrku).

Díky optimalizaci výstavby a využití materiálů se nám přesto podařilo tyto náklady výrazně snížit oproti jiným firmám, které se věnují kořenovým čistírnám.

Pro domovní a malé kořenové čističky se tedy jednotkové náklady pohybují od 16-25 tisíc Kč/EO (bez dph), oproti 25-30 tisům u konkurence. Domovní čistírna (4EO) se tedy pohybuje od 80-150 tisíc Kč dle dalšího příslušenství (jímka na vodu apod.)

U obecních a průmyslových čistíren, kde se promítají úspory z rozsahu, se naše náklady na realizaci pohybují mezi 12-20 tisíci/EO, oproti 20-25 tisíců, u konkurence. Můžete vyzkoušet naši kalkulačku investičních nákladů pro kořenovou čistírnu a zjistit tak prvotní odhad nákladů.

Zvýšené náklady na investice se však brzy vrátí díky sníženým provozním nákladů, o čemž píšeme níže.

0

za kořenovku?

Dala vám naše konkurence vysoký rozpočet na kořenovou čističku?

Již několikrát se nám stalo, že se na nás obrátili zákaznící jedné konkurenční firmy, která jim dala velmi odlišný konečný rozpočet oproti původnímu tvrzení. Nejen, že po naší kontrole rozpočtu došlo k jeho podstatnému snížení (o desítky tisíc Kč), ale také jsme bohužel museli předělávat samotnou špatně navrženou kořenovou čistírnu. Pokud se Vám cena za čistírnu nelíbí, dejte nám tedy vědět a je dost možné, že Vám ušetříme peníze. 200 tisíc nestojí kořenovka totiž ani v Německu.

provozní náklady

Nízké náklady na provoz kořenové čistírny odpadních vod jsou tou největší výhodou tohoto systému čištění odpadní vody. Dnešní moderní kořenové čističky mají kvalitativně stejné výstupy jako konvenční aktivační čistírny, ale provozní náklady jsou minimálně poloviční spíše však nižší. Čím je to dáno?

Hlavní vliv na to má nízká (nebo vůbec žádná) spotřeba elektrické energie. U běžné aktivační čistírny je spotřeba el. energie cca 0,6 kWh na 1 m3 vyčištěné. Naproti tomu i u nejvíce energeticky náročných aktivně provzdušňovaných kořenových čistíren je to pouze cca 0,15 kWh/m3. U běžných typů kořenovek, které navrhujeme je však spotřeba ještě nižší a vždy se snažíme docílit toho, aby byla úplně minimální (pokud to tedy nejde úplně bez elektřiny).

Další důležitou výhodou kčov, která má vliv na nízké provozní náklady, je jednoduchost jejího provozu. Není zde potřeba speciálně kvalifikované obsluhy, nýbrž provoz kořenové čistírny může být zajištěn místními obecními zaměstnanci, kteří mají na starost údržbu zeleně a podobné práce.