Z jezera Most se odpařuje víc vody, než počítal projekt. Stojí to miliony – iDNES.cz

Z jezera Most se odpařuje víc vody, než počítal projekt. Stojí to miliony – iDNES.cz

Už za dva roky se má zpřístupnit veřejnosti jezero Most, které vzniklo zaplavením hnědouhelného lomu. Jenže stát má s jezerem zatím dost jiných starostí, mizí z něj totiž voda. Připravuje se tak opatření, aby jezero do budoucna mělo vody dost.

Sourced through Scoop.it from: usti.idnes.cz

Docela mě překvapil tento článek na Idnesu o Mosteckém jezeře. Jako insider znám ty informace již delší dobu a nikdy se o tom veřejně nemluvilo. Asi v rámci tradice, že o problémech se pro jistotu nemluví.

Na hydrologickém modelu pro jezero Most jsem měl navíc dělat spolu s profesorem Kovářem z České zemědělské univerzity. Bohužel to z technických důvodů nevyšlo, a tak jsem dělal pouze na modelu pro jezero Chabařovice s kolegyní doktorandkou z ČZU Terezou Bažatovou. Článek o výsledcích modelu nám teď přijali k posouzení  v časopisu Soil and Water Research a později o tom tady asi taky něco napíšu.

Nicméně, ten článek na idnesu mě zaujal hlavně z jiného důvodu. Je tam zmínka o kořenové čistírně pro čištění důlních vod, která má čistit čerpadnou vodu z bývalého hlubinného dolu Kohinoor. A já už jsem o této čistírně na blogu něco psal. Tu čistírnu jsme totiž projektovali spolu s Terén Design s.r.o. a psal jsem o ní například v článku “Na velikosti záleží II, aneb největší kořenová čistírna v ČR“. Něco málo je i zde.

V současné době je projekt čistírny již před vydáním stavebního povolení, a pokud vše půjde dobře, tak tato kořenová čistírna by mohla i do pár roků stát a opravdu čistit důlní vodu. Což by bylo úžasný. Není to totiž jen bezkonkurenčně největší kořenová čistírna v ČR, ale pravděpodobně i jedna z největších v Evropě. Tak budem doufat, že se to dotáhne do konce.

Pokud se chcete dozvědět něco více o čištění důlních vod pomocí kořenových čistíren, tak se podívejte na naší prezentaci pod uvedeným odkazem.

 

Leave a Reply