Na velikosti záleží II, aneb největší kořenová čistírna v ČR

Na velikosti záleží II, aneb největší kořenová čistírna v ČR

Největší kořenová čistírna V ČR

Minule jsme psali o asi největší kořenové čistírně komunálních vod v Evropě (možná i na světě). Jak velké je ale největší kořenová čistírna u nás?

Čistírna důlních vod

Kde stojí největší fungující kořenová čistička?

Největší čistírna v České republice, co do počtu napojených ekvivalentních obyvatel, je ve Spáleném poříčí. Je dimenzována až na 1500 (700+800) EO s plochou filtračních polí přes 7000 m2. Většina obecních čistíren u nás je oproti tomu navržena pro 200-500 EO.

Jednu z největších moderních kořenových čistíren právě připravujeme ve spolupráci s firmou Terén Design. Její kapacita bude 1100 EO s plochou filtračních polí 1200 m2, což je skoro šestkrát méně než ve zmiňovaném Spáleném Poříčí.

Jaká je největší plánovaná kořenová čistírna v ČR?

O tom však napíšeme podrobněji někdy příště. Teď se vracím k otázce, jak velká by mohla být největší kořenovka v ČR? Co takhle jako pro takové menší město.

Největší čistírny totiž nebývají ty obecní ale spíše průmyslové. My připravujeme jednu takovou a pokud se věc podaří, nebude to jen největší kořenová čistírna v ČR, ale i jedna z největších v Evropě. Samozřejmě ne co do plochy, ale co do průtoku odpadní vody určitě. Měla by čistit 60-120 litrů vody za sekundu – tipnete si, jak velké město by mohlo vyprodukovat takový průtok vody?

1 comment

Leave a Reply