O poslední divoké řece v Evropě a o zbytečných přehradách

O poslední divoké řece v Evropě a o zbytečných přehradách

Už nějakou dobu si v Pocketu ukládám různé zajímavé články o kořenovkách, revitalizacích vodních toků a prostě o všem, co se týká vody a krajiny. Před nějakou doubou jsem si tam také odložil článek o tom, jak poslední evropské řeky čeká nejspíše neradostný osud (v angličtině). Je to článek o balkánských řekách, které ještě nejsou svázány přehradami a jezy, ale to se možná brzy změní.

Dnes ráno jsem si otevřel idnes.cz a koukám, že tato informace dorazila už i do českého rybníčku. Napsat o hrozbě výstavby přehrady na albánské řece Vjose tedy stihli dříve než já na tomhle blogu (Což jsem se popravdě divil. Nečekal bych, že se to vůbec na idnes vůbec dostane). Diskuze pod článkem je jako obvykle celkem hloupá a asi obecně platí, že čím méně informací diskutér o takové problematice má, tím jasnější má “názor”.

V pocketu si také delší dobu střádám články z USA o tom, jak na tamějších řekách odstraňují jezy a přehrady, které i třeba stále vyrábí elektřinu, ale ta výroba už je prostě nevýznamná a “zdravá” řeka má jednoduše větší hodnotu. V nejbližší době připravím nějaký první úvodní článek o důvodech, proč ty příčné překážky odstraňují. Takže zatímco v USA se bourají přehrady, u nás se mezitím debatuje o opravách jezů (které nikdo nepotřebuje) a na balkáně budou ničit poslední divokou řeku kvůli vodní elektárně s výkonem necelých 100 MW.

Tohle krásné video o Vjose a celém problému na idnesu nenajdete a určitě stojí za to.

 

A jako malou ochutnávku budoucích článků o dění ohledně revitalizací vodních toků v USA, dávám toto video o řece Elwhě (také mám o ní v zásobě nějaký článek), kde odstranili dvě celkem velké přehrady. Nevím, jestli se něčeho podobného dožijeme u nás aspoň u jezů..

Leave a Reply