Francouzský systém kořenové čističky, aneb v čem se můžeme přiučit

Francouzský systém kořenové čističky, aneb v čem se můžeme přiučit

Není kořenovka jako kořenovka

Minule jsem se v článku zmínil o tzv. francouzském systému kořenové čistírny a slíbil jsem, že vysvětlím v některém z dalších článků, o co jde. A protože teď navrhujeme tři takové kořenovky o různé velikosti, tak to jsem se rozhodl o tom něco napsat již dnes.

I když si většina lidí pod pojmem kořenová čistírna představí klasické filtrační pole vyplněné štěrkem, kde voda protéká z jedné strany na druhou pod povchem toho štěrku, tak ve skutečnosti je typů kořenových čistíren mnohem více. Jedním z hlavních typů kořenové čistírny, prosazující se v současné době stále více i u nás, je filtrační pole s vertikálním průtokem, které není saturováno vodou. Odpadní voda se v takovém případě napouští na celý povrch kořenovky ve větším množství a poté pomalu prosakuje dolů k drenáži u dna filtru. V takové kořenovce tedy není stálá hladina a díky tomuto speciálnímu režimu obsahuje filtrační materiál mnohem více vzduchu. A to dost výrazně zvyšuje účinnost čištění oproti klasickému typu kořenové čističky.

Francouzský systém kořenové čističky

Ve Francii takový systém dovedli k dokonalosti, jak z hlediska účinnosti, tak z hlediska provozu. Rozdíl oproti běžným čistírnám je v tom, že na první filtrační pole se čerpá surová odpadní voda bez předčištění v septiku / štěrbinové nádrži a není tedy potřeba odkalování. První filtrační pole jsou dvě až tři zapojené paralelně vedle sebe a nátok surové odpadní vody je v pravidelných intervalech přepojován na každé z nich. Je zde tedy vždy perioda čištění vody ve filtru a perioda odpočinku bez vody, kdy dochází k mineralizaci zachyceného kalu na povrhu filtru a biofilmu uvnitř filtračního média. Kal se na povrchu filtru usazuje po pět až deset let a po této době je již plně stabilizovaný a v podstatě se jedná o velmi kvalitní kompost.

Z těchto prvních kořenových filtrů, určených pro surovou odpadní vodu, poté voda odtéká do druhé stupně, kde jsou již pouze dvě filtrační pole, které se pravidelně střídají a fungují jako celkové dočištění.

Výhody francouzského systému

Účinnost takové čistírny je přes 90% ve všech hlavních sledovaných parametrech (kromě fosforu) a její provozní náklady jsou minimální a obsluha velmi jednoduchá. Tento typ čistírny je velmi vhodný i pro jednotnou kanalizaci, kde je jinak problém s předčištěním vody. Ve Francii je takovýchto čistíren již skoro k jedné tisícovce a dokonce i největší kořenová čistírna v Evropě funguje na stejném principu. My jsme se rozhodli, že tento typ kořenové čistírny přineseme i do České Republiky a první taková vlaštovka je pro 150 EO v obci Chroustov. Největší výhody francouzského systému, oproti jiným typům kořenovek, je možno zaznamenat právě u menších obcí do 2000 EO. Pokud se tedy o systému chcete dozvědět ještě další podrobnosti, neváhejte nám napsat!

Francouzský systém kořenové čističky

1 comment

Leave a Reply